top of page

Kronik Pelvik Ağrı


Kronik pelvik ağrı göbek deliğinin altı ile leğen kemiği arasında 6 aydan daha bir uzun süre devamlı ya da aralıklı olarak nükseden ağrı olarak tanımlanmaktadır. Belirtileri arasında bel, kalça ya da kasık bölgesinde oluşan ağrılar, akıntılar, adet döneminde yaşanan şiddetli sancılar ve cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında yaşanan ağrılar bulunmaktadır. Bu ağrılar kadınların sosyal hayatını olumsuz etkileyebildiği gibi fiziksel ve zihinsel yorgunluğa da sebebiyet verebilir ve kronik bir şekilde yaşandığında depresyon, uykusuzluk, iştahsızlık ve halsizlik problemleri görülebilmektedir.

Kronik pelvik ağrıların oluşumu çoğunlukla jinekolojik bir rahatsızlığın habercisidir. Başlıca nedenleri arasında enfeksiyonlar, endometriozis ve buna bağlı yapışıklıklar, yumurtalık kistleri ve miyomlar ve zor doğumlar, pelvik organ sarkmaları, rahim ve yumurtalık tümörleri bulunmaktadır.

Kronik ağrı tedavisi, birçok nedeni olabileceği için, doktor ve hasta arasında görüşmelerin eşlik ettiği çoklu yöntemleri içeren bir süreç gerektirmektedir. Hastanın bu zorlu tedavi sürecini atlatabilmesi amacıyla psikolojik destek alması önerilir. Kronik ağrı tedavisi medikal ve cerrahi olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Pelvik ağrılar hastaya uygun olduğu tespit edilen birçok tedavi yönteminin bir arada kullanılmasıyla tedavi edilebilmektedir.

Bu yazı sadece bilgi verme amaçlıdır. Gerektiğinde bir uzmana başvurulmalıdır.

Comentários


bottom of page