top of page

Rahim Ağzı Yara (Servisit) Tedavisi


Halk dilinde “rahim ağzı yaraları” olarak bilinen servisit, rahim ağzı dokusunun iltihaplanması durumudur ve oldukça sık karşılaşılan bir jinekolojik sorundur. Bu yaralar genital bölgede pembe ve şiş yara şeklinde görülmektedir. Başlıca nedenleri arasında enfeksiyonlar, sık cinsel ilişki, sık doğum, tampon kullanımı, hormonal değişikliler ve bazı kimyasal ürünlere verilen reaksiyon bulunabilir. Belirtileri arasında anormal vajinal akıntı ve yaranın büyüklüğüne bağlı olarak kanama, kaşınma, vajinada yanma, ilişki esnasında ağrı, ilişki sonrasında kanama, idrar yaparken yanma ve bel ağrısı bulunmaktadır.

Aktif cinsel hayatı olan her yaştan kadının serviste yakalanma ihtimali vardır. Servisit rutin jinekolojik muayenede tespit edilebilmektedir. Diğer yandan, biyoskopi, kolposkopi ve smear testi tanının güvenilirliğini artırmak için kullanılabilir.

Servisit tedavisi yöntemleri yaranın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu tedavi yöntemleri arasında koterizasyon (yakma), kriyoterapi (dondurma) ve lazer bulunmaktadır. Bu tedavilerin amacı yaraya sebep olan dokunun tahrip edilmesi ve ortadan kaldırılmasıdır. Bu üç tedavi yönteminde de genellikle anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır. İyileşme tedaviden 6-7 hafta sonra görülmektedir.

Bu yazı sadece bilgi verme amaçlıdır. Gerektiğinde bir uzmana başvurulmalıdır.

Comentarios


bottom of page