top of page

Sağlık Koçluğu Nedir?


Modern dünyada bireyler sağlıkları konusunda giderek daha da bilinçlenmektedirler. Artık çoğu insan hastalıklara sadece belirtilerinin ortadan kaldırılması yöntemiyle uzun vadede çözüm bulunamayacağının farkındadır. İşte bu noktada, bireyler fiziksel ve ruhsal anlamda daha sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilmek için bilinçli seçimler yapmaya yönelik danışmanlık almaya ihtiyaç duyabilmektedirler. Bu noktada, devreye sağlık koçları girmektedir.

Sağlık koçluğu insanların olumsuz hayat koşulları ve yaşam biçimlerinin farkına vararak gerekli değişimleri yapmaları için motive eden ve böylelikle sürdürülebilir şekilde sağlıklı kalmalarını sağlamayı hedefleyen bir disiplindir. Sağlık koçluğunda temel alınan ilke her bir bireyin kendi özgü olduğudur. Bu açıdan, sağlık koçları kişiye özel analizlerle en uygun beslenme, spor ve yaşam tarzı pratiklerini bulmalarına yardımcı olurlar.

Çoğu sağlık koçu tıp doktoru değildir. Belirli eğitimlere katılarak başarılı oldukları takdirde sertifika almaya hak kazanırlar. Bir sağlık koçuyla çalışmanın en büyük avantajlarından birisi online bir yöntemle danışmanlık verebilmeleridir.

Bu yazı sadece bilgi verme amaçlıdır. Gerektiğinde bir uzmana başvurulmalıdır.

Comments


bottom of page